У часи легкого доступу до інформації розповсюдження власної музики, фотографій, малюнків, відео, книг та інших творів стало набагато простішим завдяки інтернет-сервісам та спеціалізованим платформам. Неправомірне використання авторських прав — головна проблема, яку варто проаналізувати, а також визначити основні моменти боротьби з нею. Адже кожен автор прагне запобігти поширенню або використанню своїх творів без дозволу. Проте, на жаль, ідеального захисту не існує. Виникає потреба у постійному контролі та моніторингу. Важливо подбати про захист авторських прав в мережі Інтернет, знати власні права як автора та вживати всі можливі заходи, щоб уникнути правопорушень.
Що захищає авторське право?
Авторське право захищає всі здобутки, надбання та роботи, які були створені завдяки творчій праці людини. До таких творів/робіт належать:
- промови, лекції, проповіді,
- твори в галузі літератури, науки та мистецтва;
- аудіовізуальні твори;
- комп’ютерні програми;
- твори садово-паркового мистецтва, містобудування та архітектури;
- роботи з образотворчого мистецтва;
- бази даних;
- фотографічні твори;
- карти, плани, ескізи, креслення, ілюстрації, що стосуються геології, географії, топографії, архітектури та інших сфер діяльності людини.
Також під захистом авторського права можуть бути енциклопедії, антології, збірники обробок фольклору, збірники творів, звичайних даних, тексти перекладів для озвучення, дублювання, субтитрування українською або іншими мовами іноземних аудіовізуальних творів та інші супутні твори.
Коли порушуються авторські права? Поширені порушення
Судовий захист авторських прав в Інтернеті застосовується до різноманітних порушень, серед яких:
- Порушення особистих немайнових прав (наприклад, право на збереження цілісності твору) та майнових прав суб’єктів авторського права (наприклад, дозвіл на використання відео) і суміжних прав, зазначених у статтях 14 і 38 Закону про авторське право, шляхом дій будь-якої особи з використанням Інтернету.
- Авторське піратство та порушення суміжних прав.
- Плагіат, коли інша особа оприлюднює чужий твір під своїм ім’ям, якщо вона не є його автором.
- Дії, які створюють загрозу порушення авторського права і суміжних прав.
- Фальсифікація, зміна або вилучення інформації, включаючи електронні дані про управління правами без дозволу правовласників.
- Камкординг та кардшейрінг.
Також будь-які інші дії, передбачені статтею 50 Закону про авторське право, з використанням Інтернету можуть розглядатися як порушення авторських прав власників.
Способи захисту авторських прав в Інтернеті
Авторське право не вимагає обов’язкової державної реєстрації чи будь-якого іншого спеціального оформлення, але така реєстрація може бути додатковим заходом.
Способи захисту авторських прав в Інтернеті:
- Превентивні способи захисту авторських прав спрямовані на:
- фіксацію створення авторського контенту;
- запобігання порушенням, фактам протиправного використання контенту та зазіхання на нього;
- закріплення прав за автором роботи або передачу майнових прав від творця до замовника створення контенту — правовласника;
- створення передумов для ефективного використання претензійних способів захисту авторських прав.
- Фіксація об’єкта авторських прав на будь-якому матеріальному носії з вказаним знаком охорони авторського права (латинська літера «c», обведена колом), ПІБ автора, датою та, за бажанням, авторським описом, може бути проведена з використанням офіційних засобів поштового зв’язку.
- Публічне оголошення про авторські права на контент та захист авторських прав в Інтернеті не вимагає розміщення всього створеного контенту в Мережі. Достатньо продемонструвати лише частину твору або, наприклад, якщо йдеться про фотографії, опублікувати зображення низької якості з «підписом» автора.
У національному законодавстві виділяють такі основні способи захисту авторського права: адміністративно-правовий, кримінально-правовий та цивільно-правовий. Останній, можливо, є найефективнішим. У справі про адміністративне правопорушення автор може отримати лише моральне задоволення, оскільки злочинець зазвичай сплачує символічну суму штрафу державі.
Покрокові дії для видалення контенту, який порушує права власності
Спочатку слід переконатись у факті порушення авторських прав в Інтернеті. Варто зазначити, що за українським законодавством не всі випадки використання цитат з опублікованих творів вважаються порушенням авторського права, особливо якщо вони обмежені розумним обсягом та мають виправдану мету.
Також є можливість, що так званий «порушник» фактично має право використовувати контент та отримав його легально через відповідний інтернет-сервіс в автоматичному режимі.
Якщо виникла необхідність видалити результати з пошукових систем та контент з автоматизованих сервісів, можна зробити наступні кроки:
- Для Google, який є найбільшим пошуковим сервісом, можна скористатися автоматизованою формою для подання заяви про порушення авторського права. Важливо зрозуміти, що сам ресурс та його вміст не будуть видалені повністю, але посилання на них не відображатимуться в результатах пошукових запитів.
- Авторські права на Ютубі. Для YouTube надається можливість поточного виправлення відео, що містять порушення авторського контенту. Сам сервіс намагається автоматично виявляти та блокувати такі завантаження. Наприклад, YouTube надає опцію видалення фрагмента відео або аудіодоріжки, які порушують авторські права.
- У випадку порушення авторських прав через доменне ім’я сайту, а не його зміст, можна спробувати заблокувати, переделегувати або видалити ім’я з реєстру доменних імен, подавши скаргу до реєстратора домену. Для цього можна скористатися Whois сервісами для отримання відомостей про доменне ім’я та особу, яка його зареєструвала.
- Якщо вирішення спору неможливо досягти через адміністрацію ресурсу або реєстратори доменів, пошукові системи та інші сервіси можуть вимагати судового рішення, яке буде ґрунтуватися на доказах і дозволить чітко встановити ступінь порушення авторських прав. Вебсервіси не мають повноважень приймати рішення на основі суперечливої або недостатньо обґрунтованої інформації, але вони можуть використовувати достовірні докази, щоб задовольнити скаргу.
Авторські права виникають автоматично, але для зручності можна офіційно зареєструвати об’єкт авторського права. При публікації на вебсайтах важливо зазначати ім’я автора та іншу інформацію у метаданих, публікувати твори під власним ім’ям, а якщо публікація здійснюється через видавництво, то закріплювати передачу авторських прав договором.
Якщо у вас виникли проблеми щодо захисту авторського права у Мережі, рекомендуємо не гаяти часу та звернутись за допомогою до фахівців.