Сьогодні цифрове середовище активно розвивається. Зростання кількості вебсайтів зумовлюється великим потоком користувачів інтернет-технологій. За допомогою доменного імені забезпечується доступ до вебсторінок. Зі зростанням кількості юзерів збільшується кількість доменних спорів, які потребують фахового розгляду. Тож, чи можна відсудити домен?

Захист прав домену в суді

Є три способи захисту прав на домен: суд, арбітраж та Антимонопольний комітет України. Далі детальніше розглянемо всі ці варіанти.

Під час підготовки до подання позову до суду необхідно встановити, кому саме належить зареєстрований домен. Як це відбувається:

  1. Для цього потрібно звернутися до реєстратора доменного імені із запитом на отримання інформації про власника вебсайту. З’ясувати, хто є реєстратором, та отримати його контактну інформацію можна за допомогою сервісу Whois. Зазвичай порушниками є фізичні особи, тому реєстратори можуть відмовитися розкривати будь-яку інформацію про них, посилаючись на конфіденційність особистих даних.
  2. Є ще один спосіб — звернутися до Центру компетенції адресного простору мережі Інтернет (https://web-fix.org/) для отримання довідки про власника вебсайту. Тут можна частіше отримати відповідь, навіть якщо раніше була відмова.
  3. Якщо і цей спосіб не працює, залишається лише подати позовну заяву до суду щодо припинення порушення прав інтелектуальної власності проти реєстратора. Також необхідно подати клопотання про забезпечення доказів від відповідача, якщо йдеться про захист прав домену. Після того, як відповідач надасть інформацію про власника сайту, його можна залучити як співвідповідача.

Одночасно необхідно подати заяву про забезпечення позову, щоб суд заборонив реєстратору видаляти домен та змінювати власника облікового запису, щоб порушник не міг перереєструвати домен на когось іншого чи видалити його.

Якщо йдеться про доменний спір, то найефективнішим буде звернення до суду з вимогою зобов’язати реєстратора передати контроль над доменом позивачеві. Просте видалення чи блокування домену не розв’яже проблему, оскільки порушник може повторно зареєструвати його. За допомогою передачі домену позивачеві, він отримує повний контроль над ним, а також може залучити всіх відвідувачів вебсайту.

Захист права на доменне ім’я в арбітражних центрах

З метою захисту права на доменне ім'я, тобто правовласників в Інтернеті, The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN), організація, що відповідає за адміністрування системи доменних імен на міжнародному рівні, розробила спеціальну процедуру для вирішення доменних спорів. Вона включає Єдину політику вирішення доменних спорів (Uniform Domain Name Dispute Resolution Policy – UDRP) та Правила для Єдиної політики вирішення доменних спорів (Rules for Uniform Domain Name Dispute Resolution Policy). Основою цих правил є Паризька конвенція з охорони промислової власності, зокрема стаття 10 bis, що стосується актів недобросовісної конкуренції.

Для задоволення позову та передачі або видалення доменного імені, позивач повинен встановити наступне:

  1. Доменне ім’я повністю або частково збігається з торговою маркою, на яку позивач має права.
  2. Відповідач не має законних прав або інтересів щодо доменного імені.
  3. Доменне ім’я було зареєстроване і використовувалося недобросовісно.

Якщо позивач не зможе підтвердити будь-який з цих елементів, його позов може бути відхилений, і доменне ім’я залишиться у розпорядженні поточного власника.

UDRP є ефективною процедурою, яка дозволяє швидко отримати рішення. Позивачу потрібно лише подати заяву відповідно до правил UDRP, сплатити збір (мінімум $1500), і рішення буде прийнято протягом трьох місяців. Упродовж розгляду справи доменне ім’я не може бути видалене, передане іншій особі або змінено реєстратора.

UDRP є адміністративною процедурою, тобто рішення приймається арбітражем, а не судом. Це означає, що навіть у разі ухвалення рішення порушник може звернутися до суду, і судове рішення стане остаточним. В рамках UDRP, при задоволенні позову, може бути прийняте одне з двох рішень: скасування реєстрації доменного імені або передача його позивачу.

Основною мовою розгляду справи є англійська. Проте, у випадку спірних доменних імен в зоні .ua чи com.ua (а також у майбутньому розширення переліку доменних зон), може застосовуватися процедура UA-DRP, яка розроблена на основі UDRP. Правила UA-DRP в цілому аналогічні UDRP, але основною мовою є українська.

Захист домену в антимонопольному комітеті України

Якщо суб’єкт господарської діяльності використовує доменне ім’я, його права можуть бути захищені шляхом звернення до Антимонопольного комітету України щодо недобросовісного використання торгової марки. Звернення до АМКУ здійснюється безкоштовно, а сама заява розглядається протягом 30 календарних днів (з можливим подовженням до 60 календарних днів). При цьому АМКУ має право самостійно збирати докази під час розгляду справи, а в окремих випадках навіть проводити експертизу.

Якщо рішення буде прийняте на користь позивача, воно буде означати визнання факту недобросовісної конкуренції та припинення такої діяльності. Крім того, порушнику може бути накладено штраф. Максимальний розмір штрафу становить до 5% доходу (виторгу) порушника за попередній рік або до 170 000 грн (10 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

Звісно, визначення розміру штрафу за недобросовісне використання доменного імені залежатиме від конкретних обставин, і найвища сума не обов’язково буде застосована. Але звернення до Антимонопольного комітету є ефективним додатковим інструментом для впливу на порушника.

Поради: як діяти?

Якщо йдеться про захист домену, незалежно від вибраного методу, важливо мати документальне підтвердження прав на торгову марку. Одним зі способів цього досягти є отримання свідоцтва на товарний знак. Якщо у вас його немає, рекомендується здійснити реєстрацію та потім звернутися до суду, арбітражу або антимонопольного комітету.

Існують три види процедур реєстрації торгової марки:

  • Національна реєстрація через Укрпатент в Україні. Якщо ваш бізнес знаходиться в Україні, реєстрація товарного знаку проводиться через Укрпатент і зазвичай займає від одного до двох років.
  • Реєстрація за кордоном. У разі, якщо ваша компанія має діяльність за межами однієї країни, ви повинні зареєструвати свою торгову марку в іноземних державах, дотримуючись відповідних процедур, які можуть відрізнятися.
  • Міжнародна реєстрація, відома також як мадридська процедура. Вона забезпечить ефективний захист домену. Її головна перевага полягає в тому, що одна заявка може охоплювати до 123 країн.

Після отримання свідоцтва ви зможете запобігти недобросовісному використанню доменного імені та отримати компенсацію від порушників. Конкретний план дій залежатиме від початкової ситуації вашої компанії.